Schaffner EMC Inc. FN1394-2.5-05-11
FN1394-2.5-05-11 picture photo
Mfg. Part Number
FN1394-2.5-05-11
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR INLET IEC FILTER 2.5A
Datasheet Download
FN1394-2.5-05-11.pdf
Availability of FN1394-2.5-05-11
QUANTITY
FN1394-2.5-05-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN1394-2.5-05-11
Internal Part NumberEIS-FN1394-2.5-05-11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 390
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL2.5A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesFront or Rear Side Mount, Voltage Selector
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.00mm x 60.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN1394-2.5-05-11
Related LinksFN1394-2, FN1394-2.5-05-11 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN1394-2.5-05-11 Details Description
Related parts for FN1394-2.5-05-11
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MCS34K datasheet.pdf
CABLE ASSY SDR PLUG-SDR PLUG 5M datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 30POS 15AU datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE STR 5POS MALE-FEMALE 12' datasheet.pdf
IC REG SWITCHING HV SMPS 7DIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
1/2 PITCH DIP SWITCH H: 1.6MM, 4 datasheet.pdf