Pericom Semiconductor Corp. FN1660005
FN1660005 picture photo
Mfg. Part Number
FN1660005
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.6MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN1660005.pdf
Availability of FN1660005
QUANTITY
FN1660005 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN1660005
Internal Part NumberEIS-FN1660005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency16.6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN1660005
Related LinksFN16, FN1660005 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN1660005 Details Description
Related parts for FN1660005
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
RES 2.38K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 8-PLEX datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E RED datasheet.pdf
QTV12(B)C datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf