Schaffner EMC Inc. FN2010-16-07
FN2010-16-07 picture photo
Mfg. Part Number
FN2010-16-07
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A
Datasheet Download
FN2010-16-07.pdf
Availability of FN2010-16-07
QUANTITY
FN2010-16-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2010-16-07
Internal Part NumberEIS-FN2010-16-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2010
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current16A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2010-16-07
Related LinksFN2010, FN2010-16-07 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2010-16-07 Details Description
Related parts for FN2010-16-07
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC 8BIT SRL SHFT REGISTR 16TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SERVO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 6.7MM SOLDER datasheet.pdf