Schaffner EMC Inc. FN2030A-16-06
FN2030A-16-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2030A-16-06
Brief Description
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 16A
Datasheet Download
FN2030A-16-06.pdf
Availability of FN2030A-16-06
QUANTITY
FN2030A-16-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2030A-16-06
Internal Part NumberEIS-FN2030A-16-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2030
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current16A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsSafety
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2030A-16-06
Related LinksFN2030, FN2030A-16-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2030A-16-06 Details Description
Related parts for FN2030A-16-06
IDC CABLE-AKN10A/ AE10G / AKN10A datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
BLACK FIN, EMBEDDED,SYMMETRIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 24V 12V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP SP6T TOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf