Schaffner EMC Inc. FN2060-20-06
FN2060-20-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2060-20-06
Brief Description
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 20A
Datasheet Download
FN2060-20-06.pdf
Availability of FN2060-20-06
QUANTITY
FN2060-20-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2060-20-06
Internal Part NumberEIS-FN2060-20-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package5
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2060
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current20A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2060-20-06
Related LinksFN2060, FN2060-20-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2060-20-06 Details Description
Related parts for FN2060-20-06
DIODE ZENER 14.7V 100MW VMD2 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES 1.8K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 680MA 170 MOHM datasheet.pdf