Schaffner EMC Inc. FN2060A-12-06
FN2060A-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2060A-12-06
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 12A
Datasheet Download
FN2060A-12-06.pdf
Availability of FN2060A-12-06
QUANTITY
FN2060A-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2060A-12-06
Internal Part NumberEIS-FN2060A-12-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2060
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current12A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsSafety
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2060A-12-06
Related LinksFN2060, FN2060A-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2060A-12-06 Details Description
Related parts for FN2060A-12-06
IC CTRLR INTEL PENT M 38-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT MASTER DEV MS ES RF MODULES datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELL 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 316 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf