Pericom Semiconductor Corp. FN2450042
FN2450042 picture photo
Mfg. Part Number
FN2450042
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 24.576MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2450042.pdf
Availability of FN2450042
QUANTITY
FN2450042 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2450042
Internal Part NumberEIS-FN2450042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2450042
Related LinksFN24, FN2450042 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2450042 Details Description
Related parts for FN2450042
FIXED IND 22UH 1.96A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 22POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LABEL PAX SERIES HERTZ 16PC datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA datasheet.pdf