Schaffner EMC Inc. FN258-16-29
FN258-16-29 picture photo
Mfg. Part Number
FN258-16-29
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 16A
Datasheet Download
FN258-16-29.pdf
Availability of FN258-16-29
QUANTITY
FN258-16-29 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN258-16-29
Internal Part NumberEIS-FN258-16-29
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Featured ProductThree-Phase Filters
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 258
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current16A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN258-16-29
Related LinksFN258, FN258-16-29 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN258-16-29 Details Description
Related parts for FN258-16-29
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 15POS datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 7.5PF 10V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS FIBER OPTIC SCREW SHAPED M6 datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 2.5V 250PPM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 7.5A TO247 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 87MM datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf