Schaffner EMC Inc. FN258-250-40
FN258-250-40 picture photo
Mfg. Part Number
FN258-250-40
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 250A
Datasheet Download
FN258-250-40.pdf
Availability of FN258-250-40
QUANTITY
FN258-250-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN258-250-40
Internal Part NumberEIS-FN258-250-40
Voltage - Rated AC-
Current250A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN258-250-40
Related LinksFN258-, FN258-250-40 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN258-250-40 Details Description
Related parts for FN258-250-40
JUMPER-H9992TR/1853 OR/X 8" datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .171"L datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf