Schaffner EMC Inc. FN258-75-34
FN258-75-34 picture photo
Mfg. Part Number
FN258-75-34
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 75A
Datasheet Download
FN258-75-34.pdf
Availability of FN258-75-34
QUANTITY
FN258-75-34 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN258-75-34
Internal Part NumberEIS-FN258-75-34
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Featured ProductThree-Phase Filters
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 258
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current75A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN258-75-34
Related LinksFN258, FN258-75-34 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN258-75-34 Details Description
Related parts for FN258-75-34
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf