Schaffner EMC Inc. FN258P-55-34
FN258P-55-34 picture photo
Mfg. Part Number
FN258P-55-34
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 55A
Datasheet Download
FN258P-55-34.pdf
Availability of FN258P-55-34
QUANTITY
FN258P-55-34 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN258P-55-34
Internal Part NumberEIS-FN258P-55-34
Voltage - Rated AC-
Current55A
Frequency - Operating60Hz
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN258P-55-34
Related LinksFN258P, FN258P-55-34 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN258P-55-34 Details Description
Related parts for FN258P-55-34
TRANS PNP 100V 25A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 50POS datasheet.pdf
FUSE TERM LOCK TYPE 3 datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf