Pericom Semiconductor Corp. FN2700074
FN2700074 picture photo
Mfg. Part Number
FN2700074
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2700074.pdf
Availability of FN2700074
QUANTITY
FN2700074 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2700074
Internal Part NumberEIS-FN2700074
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2700074
Related LinksFN27, FN2700074 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2700074 Details Description
Related parts for FN2700074
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28SSOP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf