Pericom Semiconductor Corp. FN2700075
FN2700075 picture photo
Mfg. Part Number
FN2700075
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2700075.pdf
Availability of FN2700075
QUANTITY
FN2700075 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2700075
Internal Part NumberEIS-FN2700075
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2700075
Related LinksFN27, FN2700075 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2700075 Details Description
Related parts for FN2700075
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO SUPERIMPOSER 3-IN 8-DIP datasheet.pdf
IC L-C FILTER W/ESD 8CH 20CSP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL SN/PB datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SOD123 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7S VFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IE-IMCV-GIGABIT TX/SFP datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR M TERMINALS datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP SCREW BLUE datasheet.pdf