Pericom Semiconductor Corp. FN2700075
FN2700075 picture photo
Mfg. Part Number
FN2700075
Brief Description
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2700075.pdf
Availability of FN2700075
QUANTITY
FN2700075 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2700075
Internal Part NumberEIS-FN2700075
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2700075
Related LinksFN27, FN2700075 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2700075 Details Description
Related parts for FN2700075
LED LT BAR HI EFF GREEN 8LED DIP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 182 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC FILTER/ESD PROT WLP-8-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CABLE USB A-MINI B IP67 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf