Schaffner EMC Inc. FN3268-180-40
FN3268-180-40 picture photo
Mfg. Part Number
FN3268-180-40
Brief Description
FILTER ULTRA-COMPACT 3PHASE 180A
Datasheet Download
FN3268-180-40.pdf
Availability of FN3268-180-40
QUANTITY
FN3268-180-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3268-180-40
Internal Part NumberEIS-FN3268-180-40
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3268
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current180A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)300V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)520V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3268-180-40
Related LinksFN3268, FN3268-180-40 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3268-180-40 Details Description
Related parts for FN3268-180-40
IC REG LDO 6V 1.5A TO220F datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1.4MM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf