Schaffner EMC Inc. FN351-110-35
FN351-110-35 picture photo
Mfg. Part Number
FN351-110-35
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 110A
Datasheet Download
FN351-110-35.pdf
Availability of FN351-110-35
QUANTITY
FN351-110-35 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN351-110-35
Internal Part NumberEIS-FN351-110-35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductThree-Phase Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 351
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current110A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)250V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)440V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN351-110-35
Related LinksFN351-, FN351-110-35 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN351-110-35 Details Description
Related parts for FN351-110-35
VARISTOR 1080V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 16POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 16QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 1.5A TO-247 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf