Schaffner EMC Inc. FN376-4-22
FN376-4-22 picture photo
Mfg. Part Number
FN376-4-22
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A
Datasheet Download
FN376-4-22.pdf
Availability of FN376-4-22
QUANTITY
FN376-4-22 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN376-4-22
Internal Part NumberEIS-FN376-4-22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 370
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount, Voltage Selector
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.126" (0.79mm ~ 3.20mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN376-4-22
Related LinksFN376, FN376-4-22 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN376-4-22 Details Description
Related parts for FN376-4-22
CONN SOCKET PGA ZIF 321POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf