Schaffner EMC Inc. FN402-6.5-02
FN402-6.5-02 picture photo
Mfg. Part Number
FN402-6.5-02
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER COMPACT 6.5A PCB
Datasheet Download
FN402-6.5-02.pdf
Availability of FN402-6.5-02
QUANTITY
FN402-6.5-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN402-6.5-02
Internal Part NumberEIS-FN402-6.5-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package20
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 402
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current6.5A
Frequency - Operating400Hz
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePCB Pins
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN402-6.5-02
Related LinksFN402-, FN402-6.5-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN402-6.5-02 Details Description
Related parts for FN402-6.5-02
IC SNGL SCHM-TRG INV GATESOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 85NS 56TSOP datasheet.pdf
025 IDC 4POS 3CKT PLUG ASSY datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 3A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf