Schaffner EMC Inc. FN409-6.5-02
FN409-6.5-02 picture photo
Mfg. Part Number
FN409-6.5-02
Brief Description
FILTER COMPACT 6.5A 75V PCB
Datasheet Download
FN409-6.5-02.pdf
Availability of FN409-6.5-02
QUANTITY
FN409-6.5-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN409-6.5-02
Internal Part NumberEIS-FN409-6.5-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFN409 07/Jul/2015
Standard Package18
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 409
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC75V
Current6.5A
Frequency - Operating-
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsSEMKO, UL
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN409-6.5-02
Related LinksFN409-, FN409-6.5-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN409-6.5-02 Details Description
Related parts for FN409-6.5-02
REGULATOR 2.5V 9A SIP HORZ datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf