Schaffner EMC Inc. FN410-0.5-02
FN410-0.5-02 picture photo
Mfg. Part Number
FN410-0.5-02
Brief Description
FILTER HI PERFORM 0.5A PCB
Datasheet Download
FN410-0.5-02.pdf
Availability of FN410-0.5-02
QUANTITY
FN410-0.5-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN410-0.5-02
Internal Part NumberEIS-FN410-0.5-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 410
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current500mA
Frequency - Operating400Hz
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C