Pericom Semiconductor Corp. FN6600055
FN6600055 picture photo
Mfg. Part Number
FN6600055
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN6600055.pdf
Availability of FN6600055
QUANTITY
FN6600055 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN6600055
Internal Part NumberEIS-FN6600055
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)100µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN6600055
Related LinksFN66, FN6600055 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN6600055 Details Description
Related parts for FN6600055
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf