Pericom Semiconductor Corp. FN6600055
FN6600055 picture photo
Mfg. Part Number
FN6600055
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN6600055.pdf
Availability of FN6600055
QUANTITY
FN6600055 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN6600055
Internal Part NumberEIS-FN6600055
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)100µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN6600055
Related LinksFN66, FN6600055 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN6600055 Details Description
Related parts for FN6600055
IC 2.88V ACT HI 10% SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SCRW CLMP SPR-LOAD WEMID datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
SPLICE PG BUTT 16-14 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf