Schaffner EMC Inc. FN680-2.5-06
FN680-2.5-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN680-2.5-06
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 2-STAGE PERFORMANCE 2.5A
Datasheet Download
FN680-2.5-06.pdf
Availability of FN680-2.5-06
QUANTITY
FN680-2.5-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN680-2.5-06
Internal Part NumberEIS-FN680-2.5-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 680
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current2.5A
Frequency - Operating400Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN680-2.5-06
Related LinksFN680-, FN680-2.5-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN680-2.5-06 Details Description
Related parts for FN680-2.5-06
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC DDR PLL ZD BUFFER 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf