Pericom Semiconductor Corp. FN7400001
FN7400001 picture photo
Mfg. Part Number
FN7400001
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN7400001.pdf
Availability of FN7400001
QUANTITY
FN7400001 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN7400001
Internal Part NumberEIS-FN7400001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency74MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN7400001
Related LinksFN74, FN7400001 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN7400001 Details Description
Related parts for FN7400001
MINITEK HDR VRT POL&LAT- datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 6A 125V datasheet.pdf