Schaffner EMC Inc. FN7511-10-M3
FN7511-10-M3 picture photo
Mfg. Part Number
FN7511-10-M3
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHROUGH AC 10A Y2
Datasheet Download
FN7511-10-M3.pdf
Availability of FN7511-10-M3
QUANTITY
FN7511-10-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN7511-10-M3
Internal Part NumberEIS-FN7511-10-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesFN 751X
PackagingTray
Capacitance4700pF
Voltage250V
Current10A
DC Resistance (DCR)0.8 mOhm
Operating Temperature-
Package / CaseAxial - Threaded Terminals
Height (Max)-
Size / Dimension0.663" Dia x 2.244" L (16.85mm x 57.00mm)
Thread SizeM10x1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN7511-10-M3
Related LinksFN7511, FN7511-10-M3 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN7511-10-M3 Details Description
Related parts for FN7511-10-M3
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMB PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN PIN TYPE VI POSTED datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 46MM datasheet.pdf
ADDRESS LABEL datasheet.pdf
D SUB 5W5 MA PCR_30A_S4_4-40 UNC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf