Schaffner EMC Inc. FN9222B-10-07
FN9222B-10-07 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222B-10-07
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER MED PERFORM IEC INLET 10A
Datasheet Download
FN9222B-10-07.pdf
Availability of FN9222B-10-07
QUANTITY
FN9222B-10-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222B-10-07
Internal Part NumberEIS-FN9222B-10-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationWire Leads
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222B-10-07
Related LinksFN9222, FN9222B-10-07 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222B-10-07 Details Description
Related parts for FN9222B-10-07
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP4.8MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 115MA 13.5 OHM datasheet.pdf
GAGE FOR 630129 5.5MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf