Schaffner EMC Inc. FN9222EB-12-06
FN9222EB-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222EB-12-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 12A
Datasheet Download
FN9222EB-12-06.pdf
Availability of FN9222EB-12-06
QUANTITY
FN9222EB-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222EB-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9222EB-12-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222EB-12-06
Related LinksFN9222E, FN9222EB-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222EB-12-06 Details Description
Related parts for FN9222EB-12-06
CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS datasheet.pdf
JUMPER INSULATED MALE .300" BLUE datasheet.pdf
CONN 2MM FB RCPT 144POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
BOX ALUM GREEN 4.41"L X 2.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1200MM X 400M datasheet.pdf
U.L. RESETTABLE FUSES datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf