Schaffner EMC Inc. FN9222R-15-07
FN9222R-15-07 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222R-15-07
Brief Description
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 15A
Datasheet Download
FN9222R-15-07.pdf
Availability of FN9222R-15-07
QUANTITY
FN9222R-15-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222R-15-07
Internal Part NumberEIS-FN9222R-15-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9222
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationWire Leads
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222R-15-07
Related LinksFN9222, FN9222R-15-07 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222R-15-07 Details Description
Related parts for FN9222R-15-07
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 300MHZ 2CH 1GS/S datasheet.pdf