Schaffner EMC Inc. FN9222S1B-15-06
FN9222S1B-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222S1B-15-06
Brief Description
FILTER SNAP-IN MEDICAL INLET 15A
Datasheet Download
FN9222S1B-15-06.pdf
Availability of FN9222S1B-15-06
QUANTITY
FN9222S1B-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222S1B-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9222S1B-15-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222S1B-15-06
Related LinksFN9222S, FN9222S1B-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222S1B-15-06 Details Description
Related parts for FN9222S1B-15-06
TERM BLOCK HDR 14POS 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR SSOP-B28 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf