Schaffner EMC Inc. FN9222S1R-10-07
FN9222S1R-10-07 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222S1R-10-07
Brief Description
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 10A
Datasheet Download
FN9222S1R-10-07.pdf
Availability of FN9222S1R-10-07
QUANTITY
FN9222S1R-10-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222S1R-10-07
Internal Part NumberEIS-FN9222S1R-10-07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationWire Leads
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222S1R-10-07
Related LinksFN9222S, FN9222S1R-10-07 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222S1R-10-07 Details Description
Related parts for FN9222S1R-10-07
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 45A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 20.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf