Schaffner EMC Inc. FN9226-3-02
FN9226-3-02 picture photo
Mfg. Part Number
FN9226-3-02
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HF PERFORM IEC INLET 3A
Datasheet Download
FN9226-3-02.pdf
Availability of FN9226-3-02
QUANTITY
FN9226-3-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9226-3-02
Internal Part NumberEIS-FN9226-3-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9226
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL3A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 34.40mm x 22.60mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, SEMKO, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9226-3-02
Related LinksFN922, FN9226-3-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9226-3-02 Details Description
Related parts for FN9226-3-02
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20QFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 5X10 DUAL WALL S datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 20ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
10UF 450V 12,5X20 datasheet.pdf