Schaffner EMC Inc. FN9233ES1R-15-06
FN9233ES1R-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9233ES1R-15-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 15A
Datasheet Download
FN9233ES1R-15-06.pdf
Availability of FN9233ES1R-15-06
QUANTITY
FN9233ES1R-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233ES1R-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9233ES1R-15-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9233E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233ES1R-15-06
Related LinksFN9233ES, FN9233ES1R-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233ES1R-15-06 Details Description
Related parts for FN9233ES1R-15-06
LED AMBER CLEAR AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 40MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf