Schaffner EMC Inc. FN9244ES1-10-06
FN9244ES1-10-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244ES1-10-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 10A
Datasheet Download
FN9244ES1-10-06.pdf
Availability of FN9244ES1-10-06
QUANTITY
FN9244ES1-10-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244ES1-10-06
Internal Part NumberEIS-FN9244ES1-10-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFN9244 IEC Inlet Filters
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9244E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesEarth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)