Schaffner EMC Inc. FN9244ES1B-15-06
FN9244ES1B-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244ES1B-15-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 15A
Datasheet Download
FN9244ES1B-15-06.pdf
Availability of FN9244ES1B-15-06
QUANTITY
FN9244ES1B-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244ES1B-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9244ES1B-15-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFN9244 IEC Inlet Filters
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9244E
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244ES1B-15-06
Related LinksFN9244ES, FN9244ES1B-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244ES1B-15-06 Details Description
Related parts for FN9244ES1B-15-06
RES SMD 43K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
05P MTA100 CONN ASSY BLU 30AU datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf