Schaffner EMC Inc. FN9244R-12-06
FN9244R-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244R-12-06
Brief Description
FILTER HI PERFORM IEC INLET 12A
Datasheet Download
FN9244R-12-06.pdf
Availability of FN9244R-12-06
QUANTITY
FN9244R-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244R-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9244R-12-06
SeriesFN 9244
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244R-12-06
Related LinksFN9244, FN9244R-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244R-12-06 Details Description
Related parts for FN9244R-12-06
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 10POS datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .203" datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
POWER STRIP 19"15A 12OUT 6' CORD datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-263AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf