Schaffner EMC Inc. FN9244S1-10-06
FN9244S1-10-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244S1-10-06
Brief Description
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 10A
Datasheet Download
FN9244S1-10-06.pdf
Availability of FN9244S1-10-06
QUANTITY
FN9244S1-10-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244S1-10-06
Internal Part NumberEIS-FN9244S1-10-06
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.90mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244S1-10-06
Related LinksFN9244S, FN9244S1-10-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244S1-10-06 Details Description
Related parts for FN9244S1-10-06
DIP HEADER 18 PIN .300 datasheet.pdf
PHOTODIODE BI-CELL 15.5MM SQ TO8 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 16BIT 4CH PRL-OUT ADC 48-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 5W datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 3POS GRAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 484BGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf