Schaffner EMC Inc. FN9290B-6-100
FN9290B-6-100 picture photo
Mfg. Part Number
FN9290B-6-100
Brief Description
MOD PWR ENT DUAL COMPACT 6A MED
Datasheet Download
FN9290B-6-100.pdf
Availability of FN9290B-6-100
QUANTITY
FN9290B-6-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9290B-6-100
Internal Part NumberEIS-FN9290B-6-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFN9280 & FN9290 Series
Featured ProductFN9280/90 Filtered Power Entry Modules
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9290
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSpring-Cage
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.80mm x 47.10mm
Panel Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9290B-6-100
Related LinksFN9290, FN9290B-6-100 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9290B-6-100 Details Description
Related parts for FN9290B-6-100
IC FPGA 288 I/O 352MBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 6.5A TO-220 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
HD-I SPARE PARTS KIT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf