Schaffner EMC Inc. FN9299-4-100
FN9299-4-100 picture photo
Mfg. Part Number
FN9299-4-100
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR ENT DUAL STG 4A SNAP-IN
Datasheet Download
FN9299-4-100.pdf
Availability of FN9299-4-100
QUANTITY
FN9299-4-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9299-4-100
Internal Part NumberEIS-FN9299-4-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFN9280 & FN9290 Series
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9290
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationSpring-Cage
Switch FeaturesSwitch On-Off
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.80mm x 47.10mm
Panel Thickness0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)