Eaton (formerly Cooper Bussmann) FNQ-R-1-6/10
FNQ-R-1-6/10 picture photo
Mfg. Part Number
FNQ-R-1-6/10
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 1.6A 600V TLAG UL CSA
Datasheet Download
FNQ-R-1-6/10.pdf
Availability of FNQ-R-1-6/10
QUANTITY
FNQ-R-1-6/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FNQ-R-1-6/10
Internal Part NumberEIS-FNQ-R-1-6/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesCC-TRON® FNQ-R
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current1.6A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FNQ-R-1-6/10
Related LinksFNQ-R-, FNQ-R-1-6/10 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FNQ-R-1-6/10 Details Description
Related parts for FNQ-R-1-6/10
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1.25MM RA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.4OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf