Fairchild Semiconductor FOD3150TS
FOD3150TS picture photo
Mfg. Part Number
FOD3150TS
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP
Datasheet Download
FOD3150TS.pdf
Availability of FOD3150TS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FOD3150TS Order Process
Ship out your order
Specifications of FOD3150TS
Internal Part NumberEIS-FOD3150TS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
SeriesOPTOPLANAR®
PackagingTube
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)20kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)60ns, 60ns
Current - Output High, Low1A, 1A
Current - Peak Output1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SMDIP-W
ApprovalsUL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOD3150TS
Related LinksFOD3, FOD3150TS Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FOD3150TS Details Description
Related parts for FOD3150TS
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V LED SQUARE WHITE datasheet.pdf
CONN RECEPT 98POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf