Fairchild Semiconductor FOD617C300
FOD617C300 picture photo
Mfg. Part Number
FOD617C300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP
Datasheet Download
FOD617C300.pdf
Availability of FOD617C300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FOD617C300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FOD617C300
Internal Part NumberEIS-FOD617C300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)200% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)4µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package4-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOD617C300
Related LinksFOD61, FOD617C300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FOD617C300 Details Description
Related parts for FOD617C300
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTER 48-TSOP FLASH PROM datasheet.pdf
RES SMD 33.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
RES 45K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-220AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf