Fairchild Semiconductor FOD815300
FOD815300 picture photo
Mfg. Part Number
FOD815300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP
Datasheet Download
FOD815300.pdf
Availability of FOD815300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FOD815300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FOD815300
Internal Part NumberEIS-FOD815300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)600% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max)7500% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)60µs, 53µs
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)35V
Current - Output / Channel80mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)1V
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package4-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOD815300
Related LinksFOD8, FOD815300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FOD815300 Details Description
Related parts for FOD815300
IDC CABLE-ASC10G/ AE10G / ASC10G datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf