Fairchild Semiconductor FODM121F
FODM121F picture photo
Mfg. Part Number
FODM121F
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD
Datasheet Download
FODM121F.pdf
Availability of FODM121F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FODM121F Order Process
Ship out your order
Specifications of FODM121F
Internal Part NumberEIS-FODM121F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)3µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel80mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.3V (Max)
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FODM121F
Related LinksFODM, FODM121F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FODM121F Details Description
Related parts for FODM121F
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 28-QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 730MA 735 MOHM datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf