Fairchild Semiconductor FODM2705R1V
FODM2705R1V picture photo
Mfg. Part Number
FODM2705R1V
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD
Datasheet Download
FODM2705R1V.pdf
Availability of FODM2705R1V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FODM2705R1V Order Process
Ship out your order
Specifications of FODM2705R1V
Internal Part NumberEIS-FODM2705R1V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)300% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)3µs, 3µs
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)40V
Current - Output / Channel80mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V (Max)
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)300mV
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FODM2705R1V
Related LinksFODM2, FODM2705R1V Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FODM2705R1V Details Description
Related parts for FODM2705R1V
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 298W TO3PN datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,TRI datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC MMIC DUAL 2-STAGE 16HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf