3M FP-301-1/16-RED-4'-BOX
FP-301-1/16-RED-4'-BOX picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-1/16-RED-4'-BOX
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK FP301 1/16-48" RED
Datasheet Download
FP-301-1/16-RED-4'-BOX.pdf
Availability of FP-301-1/16-RED-4'-BOX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FP-301-1/16-RED-4'-BOX Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-1/16-RED-4'-BOX
Internal Part NumberEIS-FP-301-1/16-RED-4'-BOX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301 Colored MSDS
FP-301 Black MSDS
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFP-301
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.017" (0.43mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorRed
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-1/16-RED-4'-BOX
Related LinksFP-301-1/16, FP-301-1/16-RED-4'-BOX Datasheet, 3M Distributor
FP-301-1/16-RED-4'-BOX Details Description
Related parts for FP-301-1/16-RED-4'-BOX
IC TXRX LINE-PWR RS232 IND 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 700MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 63.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 24-240VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf