3M FP-301-3/8-GREEN-100'
FP-301-3/8-GREEN-100' picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-3/8-GREEN-100'
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK FP301 3/8-100' GREEN
Datasheet Download
FP-301-3/8-GREEN-100'.pdf
Availability of FP-301-3/8-GREEN-100'
QUANTITY
FP-301-3/8-GREEN-100' Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-3/8-GREEN-100'
Internal Part NumberEIS-FP-301-3/8-GREEN-100'
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301 Colored MSDS
FP-301 Black MSDS
Standard Package300
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFP-301
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.375" (9.5mm)
Inner Diameter - Recovered0.187" (4.8mm)
Recovered Wall Thickness0.025" (0.64mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-3/8-GREEN-100'
Related LinksFP-301-3/8, FP-301-3/8-GREEN-100' Datasheet, 3M Distributor
FP-301-3/8-GREEN-100' Details Description
Related parts for FP-301-3/8-GREEN-100'
RES SMD 453K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.63V SOT143-4 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 35V 1W PMDU datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPST 6A QC datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf