3M FP-301-VW-1/16-BLACK
FP-301-VW-1/16-BLACK picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-VW-1/16-BLACK
Brief Description
HEAT SHRINK FPVW 1/16 BK 6 IN
Datasheet Download
FP-301-VW-1/16-BLACK.pdf
Availability of FP-301-VW-1/16-BLACK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FP-301-VW-1/16-BLACK Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-VW-1/16-BLACK
Internal Part NumberEIS-FP-301-VW-1/16-BLACK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301VW MSDS
Featured ProductAssorted Heat Shrinks
Standard Package10
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFP-301 VW
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.017" (0.43mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-VW-1/16-BLACK
Related LinksFP-301-VW-, FP-301-VW-1/16-BLACK Datasheet, 3M Distributor
FP-301-VW-1/16-BLACK Details Description
Related parts for FP-301-VW-1/16-BLACK
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 40V 4SOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO204AC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8.51MM datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
SL 3.50/02/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf