NKK Switches FP0115CAC1DD-C2
FP0115CAC1DD-C2 picture photo
Mfg. Part Number
FP0115CAC1DD-C2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON
Datasheet Download
FP0115CAC1DD-C2.pdf
Availability of FP0115CAC1DD-C2
QUANTITY
FP0115CAC1DD-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FP0115CAC1DD-C2
Internal Part NumberEIS-FP0115CAC1DD-C2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelFP0115CAC1DD-C2
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesFP01
PackagingTray
TypeStandard, Illuminated
Circuit-
Switch FunctionOn-Off
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapAmber
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleConnector
Ingress Protection-
FeaturesPhoto Interrupter
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.90mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP0115CAC1DD-C2
Related LinksFP0115C, FP0115CAC1DD-C2 Datasheet, NKK Switches Distributor
FP0115CAC1DD-C2 Details Description
Related parts for FP0115CAC1DD-C2
CONN HEADER 4POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
CONN SPLICE FASTON 10-22AWG .250 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf