Eaton (formerly Cooper Bussmann) FP0906R1-R30-R
FP0906R1-R30-R picture photo
Mfg. Part Number
FP0906R1-R30-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED INDUCTOR 300NH FLAT PAC
Datasheet Download
FP0906R1-R30-R.pdf
Availability of FP0906R1-R30-R
QUANTITY
FP0906R1-R30-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FP0906R1-R30-R
Internal Part NumberEIS-FP0906R1-R30-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFP0906
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance300nH
Tolerance±10%
Current Rating51A
Current - Saturation27.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.29 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.370" L x 0.244" W (9.40mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP0906R1-R30-R
Related LinksFP0906R, FP0906R1-R30-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FP0906R1-R30-R Details Description
Related parts for FP0906R1-R30-R
IDC CABLE - MDM26T/MC26M/MDM26T datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
VARISTOR 354V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 30A 1212-8 datasheet.pdf