Eaton (formerly Cooper Bussmann) FP1005R2-R22-R
FP1005R2-R22-R picture photo
Mfg. Part Number
FP1005R2-R22-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 50A 0.47 MOHM
Datasheet Download
FP1005R2-R22-R.pdf
Availability of FP1005R2-R22-R
QUANTITY
FP1005R2-R22-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FP1005R2-R22-R
Internal Part NumberEIS-FP1005R2-R22-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFP/HCP Series Inductors
Standard Package950
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1005
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220nH
Tolerance±10%
Current Rating50A
Current - Saturation33A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.47 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.195" (4.95mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP1005R2-R22-R
Related LinksFP1005R, FP1005R2-R22-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FP1005R2-R22-R Details Description
Related parts for FP1005R2-R22-R
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED MT SR VERT 18MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf